Хранителните добавки в терапията на рак – полезна добавка или опасен риск?

(коментира професор ЮТА ХЮНБЕР)

Всяко диагностиране с рак кара човекът веднага да се запита: “Как да помогна на тялото си, за да остане силно и да се пребори?…“ И следва новото търсене-приемането на хранителни добавки дали ще помогне?…

В това отношение-за тези отговори няма общи препоръки за онкопациентите или за хората, възстановяващи се след терапии против рак. Въпреки това, най-често в поразеното от злокачествени клетки тяло най-често има някакви дефицити-например по време на терапия могат да се променят в негативен план кръвните анализи, или да настъпи метаболитна ситуация/нарушение в приема на хранителни вещества. Защото този недостиг непременно трябва да се заличи или коригира.

И тогава идва ред на дрогерията, аптеките …Там гъмжи от разнообразие на хранителни добавки в различни форми-дражета, гел капсули, сашета, сокове…Всички техни производители ви гарантират бъдещо добро здраве…

Наистина ли е така? Професор Юта ХЮБНЕР ,преподавател и онколог в Университетска болница в Йена обяснява кога има смисъл онкопациентите да приемат допълнителни хранителни съставки и кога има определен риск от тях..-.И така…

Всяко тяло има потребност от балансиран прием на хранителни вещества-те не бива да бъдат в недостиг, но не бива и да са в излишък/предозиране/

Хранителните вещества в добавките включват микроелементите, необходими за нормален живот на организма ни. Точно те са енергийните източници на въглехидрати, мазнини и протеини…

За човека са създадени и се създават специални, допълнителни микроелементи. Може организмът да изпитва минимална нужда от тях, а в същото време недостигът или липсата им да доведат до сериозно влошено състояние.

В същото време микроелементите подават на тялото ни витамини, минерали и други още по-миниатюрни микроелементи, чрез тъй наречените вторични вещества, които се извличат най-вече от растения. На вторично създадените изкуствени добавки се приписват и различни благоприятни за здравето ни ефекти, особено от типа на полифеноли, каротеноиди и фитоестрогени. Всяко от тях важно за тялото ни.

Но в строго премерени граници и не винаги в съчетание с лекарства.!

Пациентите често не осъзнават какви са възможните взаимодействие между хранителните добавки и лекарства, които приемат. Често пъти самите хранителни добавки си противоречат една на друга. И най-лошото в тези случаи е, че поразените от рак хора често пъти ,особено по време на терапиите , или не го осъзнават, или не го допускат…Нека се спрем на главните проблемни ситуации

1.Разликата между лекарства и хранителни добавки

За съжаление мнозина не осъзнават и не разсъждават за тази разлика…Има широко разпространено мнение, че хранителните добавки се създават и тестват по същия начин като лекарствата.

Изобщо не е така!!законодателствата в цял свят изискват продължителни тестове и проверки, за да бъде доказана тяхната безопасност, преди да бъдат одобрени. Тоест, само при лекарствата има клиничните лабораторни тестове, проверки върху опитни животни, проверки при групи доброволци…

За хранителните добавки, за съжаление ,такива тестове няма…Или се правят много рядко, благодарение на личната отговорност на създателите им…

И ето ви един днешен парадокс-витамините, минералите и микроелементите в момента могат да се продават и като лекарства, и като хранителни добавки…А това от своя страна води и до риск за хората, и до непредвидени ситуации…

Според всяко законодателство хранителните добавки са класифицирани като храни и трябва да бъдат докладвани и регистрирани в съответните държавни институции/у нас това е БАБХ-Българска агенция по безопасност на храните!/И не се изисква никакви проверки за безопасност или ефективност…Най-често максималните количества за дневен или продължителен прием не са посочени…

От друга страна лекарствените продукти, създадени като помощни /хранителни/ добавки, преминават дългия път на тествани и изследвания, със строго регламентирани одобрения, като производителите задължително трябва да докажат безопасност и ефективност.

Докато добавките са предназначени да допълнят ДИЕТАТА на здравите хора-лекарствените добавки помагат за лечение или облекчават заболявания и оплаквания/например витаминен дефицит…/

2. Какво да направите, ако в тялото ви запасите от хранителни вещества са недостатъчни или даже в рисков дефицит?

Запомнете: в днешно време рискът от дефицит ,заради сравнително разнообразното хранене, е значително по-малък. Но все пак има дефицити, които буквално могат да ви сринат-дефицитът от желязо например може да се прояви като подчертано изтощение и да доведе до нарушения в образуването на червени кръвни клетки във вашето тяло…

Най-често недостигът на хранителни вещества проличава по време на бременност или при хората със злокачествени диагнози. Тогава даже ако се подозира дефицит на хранителни вещества, серумните равнища бързо трябва да се определят, за да може да се определи точно КОИ хранителни добавки ви трябват. Тоест, да се пристъпи към ЦЕЛЕВО приемане на хранителни добавки, а не по случайно хрумване…Има нещо важно-често пъти ,при предположение за хранителен дефицит, лабораторните изследвания НЕ го потвърждават

Но в случай на потвърдено недостатъчно снабдяване с определени вещества, серумното равнище на недостатъчния хранителен продукт трябва да бъде приведен в нормално равнище.

3.Как възникват съвместимост или несъвместимост между хранителните добавки и лекарства?

Когато се приемат едновременно лекарства и хранителни добавки, трябва много да се внимава. Може да се случи така, че добавките и лекарствата да се конкурират за същите транспортни или ензимни системи, на тялото, които трябва да усвоят едно или друго вещество .Или лекарство. И тогава настъпва буквална битка кое от тях ще надделее и ще използва този път на доставка до клетките…

Например добавките могат да причинят много по-бавно или по-бързо разграждане на лекарството в тялото-а това и в двата случая е силно вредно за човека. Защото причиняват по-слаб или по-вреден ефект на противотуморната терапия например, било тя химиотерапия, или лъчелечение…това ,което би могло да помогне на тялото да се справи с раковите клетки, се оказва блокирано или с доста унищожен ефект…Тогава? Следва медицинската констатация, че терапията не се е оказала спасителна в този вид, в който медиците са я предполагали…

4.Взаимодействие между микроелементите и терапиите срещу рак

Химиотерапията е един от централните стълбове на противотуморните терапии. На този етап на развитие на световната медицина, злокачествените тумори най-често се атакуват с химически вещества, които се прилагат като таблетки, инжекции или инфузии /вливания на системи/.Поради този факт ,много често онкопациентите бързат да приемат и антиоксиданти с вярата, че само така ще защитят не само здравите ,но и болните си клетки…

Запомнете: антиоксидантите влияят на окислитилените процеси в тялото. А в същото време целта на противотуморните терапии е унищожаването на злокачествените клетки. А вкарването на антиоксиданти вътре просто запазва туморните клетки по –жизнени, по-устойчиви. Затова-преди да приемете хранителни добавки, непременно се консултирайте с лекар. Или поне с добър специалист по хранителните добавки ,полезни за онкопациенти…И още нещо важно-ако в тялото ви вече има достатъчно, в нормални граници, тези вещества, предозирането е свръхопасно…Излишното количество най-често ще подсили точно злокачествените клетки .

5.Псевдолегендите В17,куркумин, В12

Търговските реклами могат да причинят фалшиви надежди. И то опасни надежди!

Пример за това е прословутия тъй наречен витамин В17 или веществото амигдалин. НЯМА НИКАКВИ СЕРИОЗНИ доказателства, че може да влияе върху туморни клетки.. или при защита от рак!!!

Амигдалинът не е витамин-запомнете това!!

Амигдалинът е токсично вещество, което може да се метаболизира в организма до циановодородна киселина и да има тежки за човека последици и странични ефекти

Тенденция“ в търговските реклами е вторичното растително вещество „куркумин“,което се получава от куркума и е обект на много изследвания. Все още обаче няма добре обосновани научни доказателства за неговата ефективност при пациенти от рак. Особено тежки са последиците при самостоятелното му поглъщане. В редки случаи, при добре премерена комбинация, куркуминът в минимални количества може да стане част от комбинирана подкрепа..

Напоследък ПРОФЕСОР ХЮБНЕР често е запитвана от онкопациенти за витамин В12.

Нейният отговор-задължителна предварителна проверка, че е в недостиг. Въпреки това има някои видове рак и онкопациенти, където този витамин е добра помощ-например при приемащите лекарството пеметрексед/приложим при белодробен рак/ или при пациенти с рак на стомаха. При последните вътрешния фактор, който се образува в стомаха, вече не е наличен и/или е останал съвсем слаб, така че в тези случаи приемът на витамин В12 е от значение за подобряването. Особено след операции от рак на стомашни карциноми…

6.Прием на селен и/или витамин Д

Хранителното вещество, което най-често се обсъжда/и поглъща!!!8 от онкопациентите е микроелементът СЕЛЕН. Той е съставка на антиоксидантните ензими и е в много добро количество в бразилските орехи. Но все пак никой още няма представа колко селен трябва да има едно човешко тяло в нормално състояние, за да може да се преценя и дефицитът му. Оттук пък идва проблема как да се определи недостигащата доза.

Аз например знам едно изследване на пациенти с рак на простатата, където беше установени при всички, че имат високи нива на селен. Така че беше налице опасност от предозиране, наречна селеноза.

Според проф. ХЮБНЕР, пациентите с недостиг на селен –но доказан лабораторно недостиг!!!-наистина трябва да нормализират този микроелемент в тялото си. А иначе, като противотуморен ефект-няма такива доказателства.

Напоследък е истинска буря за витамин Д.

-И това трябва да ви прави подозрителни-предупреждават проф. ХЮБНЕР

Наистина има доказателства, че високи нива на витамин Д могат да влияят като по-добра защита против поява на рак, докато хората с дефицит на витамин Д са подложени на по-висок риск.

Но това значи, че непременно трябва да знаем нивата си на витамин Д в тялото. Според проф. ХЮБНЕР, онкопациентите трябва да проследяват това ниво на всеки три месеца. Особено ако са в период на терапия.

За съжаление, казва тя и в Германия тези проверки на нивото на витамин Д не се заплащат от здравните институции.

ЗАПОМНЕТЕ като много важно: балансираната диета с много плодове и зеленчуци с морска риба биха могли почти на 100 процента да покрият потребностите на тялото Ви.

И още МНОГО ВАЖНО: непременно трябва да разграничавате проблемите на тялото си ПО ВРЕМЕ НА ТЕРАПИИ или в период на РЕМИСИЯ, съвземане след терапиите..

И още веднъж напомняне: предозирането с която и да е хранителна добавка е много голям риск от последици!!! Не го допускайте.