Професор Робърт Томас – онколог във Великобритания, представя своя топ 10 на най-добрите храни, които ще ви помогнат да намалите риска от рак
Повечето от нас знаят, че е важно за нашето здраве да ядем широка гама от плодове и зеленчуци – и много внимание да се обръща на важните витамини и минерали, с които те ни снабдяват.
И все пак ключовата роля е на фитохимикалите – мощни химични съединения, съдържащи се в растенията, играещи жизненоважна роля за намаляване на риска от много хронични дегенеративни заболявания,особено онкологичните
Фитохимикалите са невероятни дарове от природата, които придават на плодовете и зеленчуците разнообразните им цветове, вкусове и аромати, като същевременно играят важна роля в подпомагането на имунната система.С това те намаляват завсеки от нас риска от рак, деменция, артрит, сърдечни заболявания, инсулт и макулна дегенерация ( загуба на зрението, свързана с възрастта).Да не пропускаме приноса им за добър външен вид-пазят нашата кожа, подобряват настроението и мозъчната функця,подпомагат възстановяването на мускулите ни.
Те се намират не само в плодовете и зеленчуците, но и в бобовите растения, ядките, подправките и билките.
Международният фонд за изследване на рака (WCRF) силно препоръчва честото яденето на храни, богати на фитохимикали, за да се предпазим от болести и да ни помогне да се възстановим от заболяване или операция.
Изследователи от Южна Калифорния установиха, че жените, които консумират на ден повече от пет вида плодове и зеленчуци, богати на фитохимикали на ден, са изложени на значително по-малък риск от рецидив на рак на гърдата, отколкото тези, които се придържат към насоките, препоръчващи до пет вида плодове и зеленчуци на ден.
Вместо да се потупваме по рамото, че сме изяли някоя салата или порция броколи отвреме-навреме, аз личн съм убеден, че трябва да ядем два пъти повече от препоръчаните пет вида на ден-плодове, зеленчука, бобови растения и подправки, за да се сдобием с хранителните вещества, от които се нуждаем.
Това, с което се храните, може да е то голямо значение за намаляването на риска от рак, особено ако използвате силата на фитохимикалите, затова ето ви моя Топ 10 за храни, които трябва да ядете.Запомнете-поне по 1 брой или по повече,но ВСЕКИ ДЕН.
Повече, ако можете.
1) Кръстоцветни зеленчуци
Нашето изследване в отделение Примроуз (Иглика) в болница Бедфорд, разглеждащо хранителните навици на 155 000 души в продължение на 12 години, показа ясна връзка между консумацията на кръстоцветни зеленчуци и по-нисък риск от рак.
Това изследване включваше в менюто броколи, карфиол, зеле, къдраво зеле,китайско зеле, аспержи, кресон, брюкселско зеле, уасаби и хрян.
Например, броколите ни защитават от погълнати токсини, като помагат за образуването на антиоксидантния ензим ГСТ (GST), който е важен за неутрализирането на вредните ефекти като замърсители, консерванти хранителни добавки и пестициди.
Тази група зеленчуци е богата на фибри, витамини С и К, минерали и други съществени хранителни вещества, които осигуряват множество ползи за здравето и особено на онкопациентите.
2) Куркума
Тя е част от семейството на джинджифила и се води като тази подправка също е богата на фибри, витамини и минерали. Мощно оръжие срещу хронично възпаление и оксидативен стрес, тя действа чрез засилване на действията на антиоксидантните ензими.
Консумацията на куркума е свързана с по-нисък риск от рак в редица изследвания.
3) Нар
Уместно понякога наричан „кралят на плодовете“, нарът е пълен с полифеноли, които имат директни антивирусни свойства и помагат за здравето на червата, като по този начин намаляват риска от няколко различни вида рак.
Установено е, че добавка, съдържаща нар, куркума, чай и броколи, забавя растежа на рака на простатата в едно от нашите най-широко докладвани проучвания
4) Бобови растения, семена и пълнозърнести храни
Те са ключови източници на множество фитохимикали – по-специално лигнани и изофлавони. Точно те потискат прекомерни нива на хормона естроген, заради което високата консумация на лигнани и изофлавони е свързана с по-ниски нива на хормонално-чувствителни ракови заболявания като рак на гърдата и рак на яйчниците.
Можете да ги намерите в ленените, сусамовите, тиквените, слънчогледовите и маковите семена, варива като боб, леща и грах, киноа и елда и нерафинирани пълнозърнести храни, като ръж, овес и ечемик.
Лигнаните и изофлавоните се намират най-много във външните слоеве на пълнозърнестите храни и семената – заради което е важно да ядете нерафинирани зърна и цели семена, чиято обвивка е непокътната.
5) Домати
Богати на витамини, минерали и много различни фитохимикали ..Популационни проучвания показват, че хората, които ядат повече домати, имат по-нисък риск от рак.
Изследователи са извлекли един общ фитохимикал,намиращ се в доматите, той се нарича ликопен, и неговото значение е използвано в добавки с надеждата, че консумацията на концентрирани нива на фитохимикала би подобрило противораковия ефект в тялото ни.
Но редица проучвания, включително и престижен преглед Кокрейн от 2011 г., са установили, че изолирането на една съставка всъщност не намалява риска от рак на простатата. За мен това беше още един пример за това как всъщност, това, което е важно, е храната в нейната цялост и с нейната комбинация от различни елементи.
За щастие, повечето от фитохимикалите в доматите се запазват при преработката им, така че консервираните домати, пастата и пестото остават чудесни източници на ликопен.
6) Люти чушки
Многобройни проучвания показват, че спазването на хранителен режим, включващ люти чушки, може да помогне за предпазване от рак, като насърчава правилно програмираната клетъчна смърт на увредените клетки и спира разпространението на мутирали клетки.
Изследвания също показват, че лютите чушки могат да помогнат за предотвратяване на рак на гърдата и рак на червата, особено ако се комбинират с куркума.
Голямо популационно проучване в Китай съобщи, че хората, които ядат пикантна храна, съдържаща люти чушки, веднъж или два пъти седмично, имат процент на смъртност с 10% по-нисък от тези, които ги ядат по-рядко.
Приложението на кремове, съдържащи люти чушки, е показало, че капсаициноидите полифеноли, които лютите чушки съдържат, облекчават неприятното увреждане на нервите на ръцете и краката, свързано с диабета, а също и с някои химиотерапевтични лекарства.
7) Лук, чесън и праз
Особено богати на полифенолите кверцетин, галова киселина и кемпферол, редовният прием на тези зеленчуци е свързан с намален риск от рак на белия дроб, хранопровода и панкреаса, особено при пушачите и алкохолиците.
Топлината уврежда тези полифеноли, така че е добре да ги ядете сурови, когато е възможно – например, добавени към салати.
8) Цитрусови плодове и горски плодове
На практика всички ядливи плодове и горски плодове са отлични източници на витамин С, фибри и минерали, както и много видове фитохимикали.
Плодовете, пораснали в дивата природа, съдържат по-високи нива на фитохимикали от култивираните сортове, защото дивите трябва да се борят, за да виреят – този процес на свой ред ги прави по-мощни, по-силни и по-богати на фитохимикали. Дивите плодове също имат предимството, че не са пръскани с пестициди или хербициди .
9) Ядки
Дървесните ядки – орехи, бадеми, лешници, кашу и пекан – плюс фъстъците (които всъщност са вид бобови растения) са пълни с макро- и микроелементи, включително и съединения, които предотвратяват и забавят свързаните с възрастта хронични заболявания, като същевременно подобряват добрите чревни бактерии.
Богати на качествени мастни киселини – особено 3 и 6, които са жизненоважни за регулирането и поддържането на нашата имунна система. Също са богати на протеини, витамин Е и полифеноли, и предлагат защита срещу канцерогени от околната среда и ултравиолетови лъчи.
Проучвания показват, че яденето на ядки намалява риска от рак – особено на простатата, гърдата и червата. Яденето на шепа от тези ядки всяка седмица може да намали риска от рецидив на и смърт от рак на червата с 40%, според изследване, представено на Американското дружество по клинична онкология през 2017 г.
10) Цвекло
Пълно с полифеноли, това е един от малкото зеленчуци, които съдържат беталаини (пигментите, които му придават червено-виолетовия цвят).
Те са признати от редица проучвания за тяхната сила при намаляването на прекомерното възпаление и при повишаването на формирането на антиоксиданти – отново важно за намаляване на риска от рак като цяло.
Освен съдържание на фибри и запаси от сложни въглехидрати и минерали, цвеклото е пълно с укрепващи здравето съединения под формата на аскорбинова киселина, каротеноиди, фенолни киселини и флавоноиди.