Видове и стадии на рак

В медицината думата „рак“ се отнася до група от заболявания, които са много различни едно от друго. Ето защо не трябва да говорим за рак, а за ракови заболявания, в множествено число. Има няколко вида рак.

ВИДОВЕ РАК

Различните видове рак се определят според хистологията, с други думи естеството на тъканта, в която се развиват.

Така различаваме:

  • карциноми : раковите клетки се появяват в епител, т.е. тъкан, покриваща вътрешните повърхности (тъкан, покриваща органите) или външни повърхности (например епидермис). В това семейство се разграничават аденокарциноми, които се развиват от епитела на жлеза като гърдата и простатата.
  • саркоми : раковите клетки се появяват в „поддържаща“ тъкан като кости, мазнини или мускули. Те се наричат остеосаркоми (саркоми на костите), липосаркоми (саркоми на мастната тъкан) и рабдомиосаркоми (саркоми на набраздените мускули).
  • хематопоетични или хематологични ракови заболявания : раковите клетки се появяват в костния мозък, който произвежда кръвни клетки (червени и бели кръвни клетки и тромбоцити) и техните прекурсори. Те могат да се появят и в други лимфоидни органи (тимус, лимфни възли, далак, сливици и др.). Има три групи хематологични ракови заболявания: левкемия, миелом и лимфом.

Друга класификация противопоставя солидните тумори на тумори от кръвни клетки. Солидните тумори (карциноми и саркоми), характеризиращи се с индивидуализирана маса, се различават от раковите заболявания, засягащи кръвните клетки, които са дифузни в тялото и присъстват главно в костния мозък или кръвта.

Карциномите и саркомите са така наречените „солидни“ тумори, които обикновено се развиват в едни и същи етапи, ако не се проведе лечение. Туморът първо се локализира в тъканта на произход, след това расте и започва да навлиза в съседните тъкани. Тогава туморът се превръща в инвазивен рак. Раковите клетки могат да се отделят от тумора и да пътуват през кръвоносните и лимфните съдове, за да нахлуят в други части на тялото. Тогава се образуват далечни метастази.

СТРАТЕГИИ ЗА ИДЕНТИФИКАЦИЯ

За да се борим с болестта и да предвидим еволюцията й, е много важно да знаем как да я идентифицираме. Това е анатомопатологичното изследване на тъканите, съдържащи ракови клетки, което прави възможно ясното идентифициране на вида на рака.

Извършва се върху фрагменти от тъкан, взети от тумора чрез биопсия или по време на хирургичното му отстраняване, Това изследване се основава на изследване на формата и структурата на клетките. То позволява диагностика на вида рак и предоставя съществена информация по отношение на прогнозата и прогнозирането на лечението.

Отвъд тази съществена стъпка за идентифициране на ракови заболявания чрез тяхното анатомопатологично изследване, се появяват стратегии с цел подобряване на тяхната характеристика, с други думи с цел по-добро определяне на специфичните характеристики на всеки рак от, например, генетични или молекулярни.

Откриването на нови биологични маркери или биомаркери на специфичните съставки на раковите клетки от вид рак, които могат да бъдат открити в кръвта, е по-специално едно от настоящите предизвикателства на изследванията.

Всъщност тези маркери, подобно на други инструменти за характеризиране на рака, трябва да позволят разработването на по-подходящи , по-целенасочени и по-ефективни лечения.

Развитието на рак

Развитието на рак

Пример за развитие на рак на дебелото черво-от появата на малък полип,до появата на злокачествено гнездо…

КЛАСИФИКАЦИЯ И СТАДИИ НА РАК

Развитието на рака е различно в зависимост от това дали е солиден тумор (карцином или сарком) или хематопоетичен рак. По време на диагнозата, в допълнение към идентифицирането на вида на рака, лекарите определят степента на разпространение на заболяването (въз основа на степента и обема на тумора), тоест неговия стадий. За целта те използват системи за класификация.

КЛАСИФИКАЦИЯ НА СОЛИДНИ ТУМОРИ

За да определят стадия на рака, лекарите най-често разчитат на международна система за класификация, наречена TNM (тумор, възел, метастаза), базирана на:

  • размер на тумора (Т);
  • дали лимфните възли са били засегнати от ракови клетки (N, от английското Node, което означава лимфен възел);
  • наличието или отсъствието на метастази в други части на тялото (М).

Има 5 различни етапа, номерирани от 0 до IV. Стадирането варира според вида рак.

Забележка: Съществуват и други класификационни системи за солидни тумори, като например класификацията FIGO за рак на яйчниците и рак на шийката на матката.

Той разграничава пет етапа:

  • стадий 0, който съответства на така наречения in situ тумор ;
  • етап 1, който съответства на единичен тумор с малък размер;
  • етап 2, който съответства на по-голям локален обем;
  • етап 3, който съответства на инвазия на лимфните възли или околните тъкани;
  • етап 4, който съответства на по-широко разпространение в тялото под формата на метастази.

КЛАСИФИКАЦИЯ НА ХЕМОПОЕТИЧНИТЕ РАКОВИ ЗАБОЛЯВАНИЯ

За хематопоетичните ракови заболявания всеки тип рак има своя собствена класификация. Например, за мултиплен миелом се използва класификацията на Durie-Salmon. Той определя 2 етапа, А и Б, в зависимост от дозировката на определени елементи в кръвта и рентгеновите лъчи на скелета.

ИЗБЯГВАНЕ НА ПОЯВАТА НА ЛЕЗИИ ИЛИ РАННОТО ИМ ОТКРИВАНЕ: ПРЕВЕНЦИЯ НА РАКА И СКРИНИНГ

Това развитие не е неизбежно: има различни средства за действие за прекъсване на последователността от етапи.Но първо да изясним-лезията,това е област на увреждане на тъканите, причинена от нараняване или заболяване. Лезиите могат да варират по размер и тежест

Профилактиката се състои в това да не се излагате на канцерогенни фактори, за да избегнете появата на лезии.

Скринингът за предракови лезии, когато е възможно, позволява те да бъдат отстранени, преди да се изродят в рак. Това е, което позволява, например, цервико-маточен скрининг тест или цитонамазка ( скрининг за рак на шийката на матката ).

По-често скринингът може да открие малки тумори преди появата на симптомите чрез тестове като мамография ( скрининг за рак на гърдата ).

И накрая, ранното откриване се състои в идентифициране на предупредителните знаци веднага щом се появят : те варират от един рак до друг, но е важно да знаете как да ги разпознаете (упорита кашлица, наличие на кръв в изпражненията, размер, който не намалява …) и да се консултирате незабавно.

В повечето случаи, колкото по-рано се лекува рак, толкова по-леки са леченията и са по-добри шансовете за възстановяване.